niedziela, 26 października 2014

Prosta sałatka z miodowo-musztardowym sosem

Hej :) Mam dla was propozycję sałatki obiadowej.Z pysznym sosem.Sałatka zdrowa kolorowa nic tylko się zajadać :)

Składniki:
-3-4 garście jarmużu lub rukoli/szpinaku
-1 duży pomidor
-1 dojrzałe awokado
-2 ząbki czosnku
-1 większa czerwona cebula

sos:
- 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju lnianego
-2 łyżeczki musztardy sarepskiej
-1 łyżeczka miodu
-3 łyżki wody

W przypadku jarmużu należy do chwilę gotować by zmiękł.Wszystkie składniki kroimy i dajemy do większej miski.Do szklanki dajemy składniki do sosu i je mieszamy.Zalewamy sałatkę sosem i mieszamy.Podaje od razu lub po schłodzeniu :)






sobota, 25 października 2014

Wegański pasztet z soczewicy zielonej i ziarnami

Hej witajcie :) Dziś mam dla was propozycje wegańską pasztet na kanapki ale i świetny solo. Bez dłuższego wstępu prezentuje wam mój debiut :)

składniki (porcja jak ze zdjęcia):
-500g suchej soczewicy zielonej
-1 duża cebula czerwona
-2 małe cebule białe
-3 ząbki czosnku
-1 marchewka
-1 pietruszka
-1/2 selera
-1 łyżeczka oleju kokosowego
-przyprawy ilość do waszych preferencji (kminek, majeranek, sól, pieprz, liść laurowy, pieprz kolorowy, zioła prowansalskie, lubczyk suszony, czosnek granulowany)
-ziarenka słoneczne pola Ziarnekowo
-1 łyżka nasion chia +3 łyżki wody

Soczewice moczę około pół godziny.W tym czasie kroję cebule i czosnek.Warzywa gotuję.Po czasie 30 min, soczewicę gotuję (można nawet lekko rozgotować).Cebulę i czosnek podsmażamy na oleju kokosowym.Dodajemy do ugotowane soczewicy.Na patelni podprażamy przyprawy, a następnie łączymy i miażdżymy w możdzieżu (opcjonalne, jeśli nie macie możdzieża po prostu nie dodajcie liścia).Dorzucamy przyprawy do soczewicy.Ugotowane warzywa wraz z chia dodajemy do całości i blenederem ręcznym miksujemy na gładką masę.Na samym końcu dajemy ziarenka.Wszytko wkładamy do foremki wyłożonej folią aluminiową.Pieczemy ok.1h w 200c grzanie góra dół ostatnie 15 min w termoobiegu.Studzimy i najlepiej wsadzić jeszcze na ok.1 h do lodówki.Zajadamy się :) !





piątek, 10 października 2014

Placuszki z cukinii nadziane ziarenkami

HeeJ :) Dziś mam dla was propozycję na lekki obiad lub kolację.Są to placuszki z cukinią, oraz ziarenkami piekło-niebo, firmy ziarenkowo podane z warzywami i puree z pieczonej dyni.Po prostu zapraszam aby ich spróbować :)

sładniki:
-1/2 cukinii
-białko jajka
-łyżka mieszanki ziaren piekło-niebo
-3 łyżki mąki pełnoziarnistej
-pieprz, zioła prowansalskie i ew.chilli

Cukinię trzemy na grubych oczkach.Odsączamy wodę.Do miski dajemy cukinię, przyprawy białko jajka i mąkę.Wszystko razem mieszamy masa ma być gęsta, lekko lejąca.Smażymy na patelni teflonowej lub na zwykłej na dowolnym oleju.Smażymy do momentu pojawienia się pęcherzyków i przewracamy na drugą stronę.Podajemy i się zajadamy.Ja dodatkowo podałam warzywa w  miseczce i na placuszkach posmarowałm puree z dyni.




niedziela, 21 września 2014

Pasta z awokado z suszonymi pomidorami i ziarnami

Hejka :) Dziś na pasta na kanapki z awokado.Idealnie sprawdzi się teraz w okresie szkolnym na kanapaki czy nawet do naleśników.Zapraszam :)

-1 awokado
-ok.6 suszonych na słońcu pomidorów
-przyprawy(papryka ostra, chilli, pieprz, zioła prowansalskie)
-1/2  łyżki soku z cytryny
-dowolna ilość ziaren słoneczne pola Ziarenkowo

Awokado rozgniatamy na gładką masę lub blendujemy.Pomidory kroimy drobno, dodajemy wszystkie składniki do awokado i dokładnie mieszamy.Przechowujemy w pojemniczku w lodówce.



sobota, 13 września 2014

Makron pełnoziarnisty z warzywami i ciecierzycą

Hejka :) Dziś obiad na szybko :) Proponuję makaron z warzywami oraz ciecierzycą.Danie jest szybkie gdyż czas jaki nam zajmuje to czas ugotowania się makaronu :) Zapraszam !

Składniki:
-porcja makaronu pełnoziarnistego (świderki lub penne)
-1/2 dojrzałego awokado
-pół średniej marchewki
-1 pomidor
-1/2 puszki ciecierzycy
-garstka rukoli
-1 łyżeczka oliwy z oliwek
-1 ząbek czosnku
-przyprawy( zioła prowansalskie, pieprz, ostra papryka)
-ziarenka słoneczne pola ziarenkowo

Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu.W tym czasie odsączamy ciecierzycę, a warzywa drobno kroimy.Wszystko wrzucamy na rozgrzaną patelnię z oliwą i dodajemy przyprawy.Wszystko smażymy do czasu gdy makaron się ugotuje.Na talerzu układamy makaron, rukolę na to warzywa i posypujemy mieszanką.Smacznego :)





czwartek, 4 września 2014

Lunchbox z makaronem świderki i szprotkami

Heej, dziś kolejny pomysł na lunchbox, gdyż rok szkolny i mniejsza ilość czasu nie zwalnia ze zdrowych posiłków.Kolejny smaczny, szybki i prosty pomysł :) Zapraszam!

Składniki:
-Dowolna porcja makaronu (u mnie pełnoziarniste świderki)
-1 łyżeczka oliwy
-1/2 małej czerwonej cebulki
-1 ząbek czosnku
-1 marchewka
-2 małe pomidory
-1 puszka szprotek w sosie pomidorowym ok.110 g
-przyprawy
-ziarenka euforia Ziarenkowo

Makaron gotujemy.Wszystkie składniki drobno kroimy.Na małej patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy cebulkę, czosnek oraz marchew.Po chwili dorzucamy pomidory oraz przyprawy i dolewamy ok.2-3 łyżki wody i chwilę dusimy.Na samym końcu na małym ogniu dodajemy szprotki i mieszamy.Kiedy makaron się ugotuje łączymy go z resztą i podajemy z ziarenkami:)



środa, 3 września 2014

Lunchbox z makaronem, tuńczykiem i awokado

Heej , mam dla was propozycję na obiad na wynos :) Pyszny i bardzo pożywny nic tylko zachęcam do spróbowania.

Składniki:
-Porcja dowolnego makaronu (u mnie pełnoziarnisty penne z wysoką zawartością błonnika)
-pół awokado
-1 marchewka
-puszka tuńczyka w sosie własnym
-2 małe pomidory
- nasionka piekło-niebo Ziarnekowo
-dowolne przyprawy

Makaron gotujemy.Awokado rozgniatamy widelcem  i dodajemy przyprawy.Tuńczyka odsączamy z zalewy.Marchew obieramy i wraz z pomidorami kroimy.Kiedy makaron się dokładnie mieszamy go z awokado.Następnie dodajemy resztę i jeszcze raz mieszamy.Na samym końcu dodajemy ziarenka.Mówiłam, że będzie prosto :) Smacznego :)