Hejka :) Mam dla was dziś propozycję, która myślę ze zasmakuje każdemu :) Są to pierogi dwa rodzaje, ale to od was zależy na które wy się zdecydujecie.Ja mogę powiedzieć jedno obydwie wersje były super smaczne, choć ja bardziej preferuję własnie te pełnoziarniste.Nadzienie to ser biały wraz ze szpinakiem, czosnkiem oraz ziarenkami z ziarenkowa.Nic tylko zapraszam do wykonania.
Składniki na ciasta:
1.Pełnoziarniste ( mój osobisty faworyt, nie jest gorszy od zwykłego z białej mąki, a na pewno zdrowszy)
-250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
-3/4 szkl. gorącej wody
-sól
2.Pszenne
-250 g mąki pszennej
-3/4 szkl. gorącej wody
-sól
W przypadku obydwu ciast postępujemy tak samo.Mąki przesiewamy z solą i tworzymy taki "kopczyk".Następnie stopniowo wlewamy gorącą wodę i mieszamy widelcem.Kiedy ciasto będzie wstępnie wymieszane zagniatamy.Kiedy już będzie to jednolita masa nie przyklejająca się do rąk wałkujemy cienko podsypując mąką.Wkrawamy kółka szklanką.Z resztek bo wykrawaniu znów wałkujmy i wykrawamy kolejne kółka.
farsz:
-250 g sera twarogowego
-450 g mrożonego szpinaku (u mnie rozdrobiony, bo tylko taki znalazłam)
-mieszanki ziaren słoneczne pola, piekło-niebo,
-3 duże ząbki czosnku
-sól, pieprz, czosnek granulowany
-3 łyżki otrąb pszennych
Ser przeciskamy przez praskę do ziemniaków i dodajemy ziarenka.Szpinak rozmrażamy w garnku.Kiedy już będzie rozmrożony, dodajemy czosnek oraz przyprawy i mieszamy.Następnie odciskamy w drobnym sitku z nadmiar wody u dodajemy do sera. Mieszamy i dodajemy otręby.Tak przygotowany farsz nakładamy na ciasto i sklejamy pierogi wilgotnymi palcami.
Gotujemy na osolonym wrzątku, po wypłynięciu 3 min.( w sumie wyszło ok.65 pierogów)
U mnie podane z czerwoną cebulką oraz kefirem.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą obiad. Pokaż wszystkie posty
wtorek, 26 sierpnia 2014
piątek, 22 sierpnia 2014
Gulasz z dynią i kaszą gryczaną
Hejka :) Dziś tak jak wam obiecałam, że dyni nie da spokoju, pokażę wam przepis na gulasz z tym warzywem.Jest bardzo pyszny, sycący i idealnie sprawdza się jako pożywny posiłek.Zaproponuję wam go z dodatkiem suszonych pomidorów oraz kurczakiem marynowanym w jogurcie naturalnym oraz sosie sojowym.Dodatkowo świetnie wpisały się tu mieszanki z ziarenkowoZapraszam i zachęcam do przygotowania :)
Składniki:
-2 niewielkie dynie hokaido ( w sumie ok.1,5 kg)
-1 czerwona cebulka
-1 ząbek czosnku
-4 suszone na słońcu pomidory
-1 łyzka sosu sojowego
-2 i pół łyżki oliwy z oliwek
-1 szkl. wody
-2 piersi z kurczaka
-180g jogurtu naturalnego
-po 2 łyżki mieszanki ziaren z ziarenkowo (euforia, piekło-niebo)
-pietruszka do podania
-2 woreczki kaszy gryczanej
-1 łyżeczka pomidorów mielonych Skworcu
-pieprz kolorowy, oregano, zioła prowansalskie, chilli
Składniki:
-2 niewielkie dynie hokaido ( w sumie ok.1,5 kg)
-1 czerwona cebulka
-1 ząbek czosnku
-4 suszone na słońcu pomidory
-1 łyzka sosu sojowego
-2 i pół łyżki oliwy z oliwek
-1 szkl. wody
-2 piersi z kurczaka
-180g jogurtu naturalnego
-po 2 łyżki mieszanki ziaren z ziarenkowo (euforia, piekło-niebo)
-pietruszka do podania
-2 woreczki kaszy gryczanej
-1 łyżeczka pomidorów mielonych Skworcu
-pieprz kolorowy, oregano, zioła prowansalskie, chilli
- Kurczaka kroimy w kostkę i dodajemy sos sojowy, jogurt naturalny, łyżkę oliwy, pieprz i dokładnie mieszamy, odstawiamy do lodówki pod przykryciem
- Dynię kroimy w ćwiartki, wydrążamy miąższ, obieramy ze skórki (polecam zwykłą obieraczką do warzyw), a następnie kroimy w kostkę.
- Kroimy drobno cebulkę, suszone pomidory, a czosnek przeciskamy przez praskę.
- W głębokiej patelni rozgrzewamy pół łyżki oliwy i smażymy przez chwilkę cebulkę.
- W szklance dajemy łyżkę oliwy i ok. 1/3 szklanki wody, dodajemy do tego przyprawy i mieszamy.
- Na drugiej patelnie smażymy kurczaka przez ok.10-12 min.
- Do patelni z cebulką dodajemy dynię, czosnek, pomidory oraz mieszankę przyprawami.Dynie dusimy pod przykryciem na średnik ogniu co jakiś czas mieszając i dolewając przegotowaną wodę.
- Po ok.20 min dodajemy kurczaka wraz z powstałym sosem z jogurtu i sosu sojowego.Tak dusimy do momentu, aż dynia będzie odpowiednio miękka.
- Na samym końcu dodajemy ziarenka .
- Podajemy z kasza gryczaną oraz pietruszką i ziarenkami.
- Zajadamy się :)
czwartek, 21 sierpnia 2014
Włoski makaron z pesto rukolą i mozzarellą
Hej :) Dziś szybki, ale bardzo smaczny obiad.Sprawdzi się idealnie gdy nie macie wiele czasu na gotowanie, a chcecie dobrze i zdrowo zjeść.Nic tylko musicie spróbować :) Smacznego i zapraszam.
Składniki (na jedną porcję):
-porcja makaronu ( u mnie był to makaron z semoliny przywieziony z Włoch, trójkolorowy ze szpinakiem i pepperoni, ale może to być jakikolwiek makaron preferujecie, szczególnie polecam pełnoziarnisty penne, świderki)
-łyżka/łyżeczka pesto (jak najbardziej może być kupne, lub jeśli macie to najlepiej domowe, jeśli kupujecie to szczególnie polecam pesto z Barilli, ja miałam również włoskie)
-1 pomidor ( u mnie malinowy, akurat miałam z działki) lub pomidorki koktajlowe
-garść rukoli/szpinaku baby
-ser mozzarella (według uznania)
-pieprz czarny/kolorowy
-łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju lnianego
Makaron gotujemy według opisu na opakowaniu.W tym czasie kroimy pomidora, myjemy rukolę, kroimy ser.Kiedy makaron się ugotuje odcedzamy go i z ciepłym mieszamy dokładnie pesto.Na wierz wykładamy rukolę, pomidora, oraz ser i polewamy łyżeczka oliwy oraz doprawiamy pieprzem.Mówiłam, że będzie prosto, a jak smacznie :) Podajemy od razu :)
Składniki (na jedną porcję):
-porcja makaronu ( u mnie był to makaron z semoliny przywieziony z Włoch, trójkolorowy ze szpinakiem i pepperoni, ale może to być jakikolwiek makaron preferujecie, szczególnie polecam pełnoziarnisty penne, świderki)
-łyżka/łyżeczka pesto (jak najbardziej może być kupne, lub jeśli macie to najlepiej domowe, jeśli kupujecie to szczególnie polecam pesto z Barilli, ja miałam również włoskie)
-1 pomidor ( u mnie malinowy, akurat miałam z działki) lub pomidorki koktajlowe
-garść rukoli/szpinaku baby
-ser mozzarella (według uznania)
-pieprz czarny/kolorowy
-łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju lnianego
Makaron gotujemy według opisu na opakowaniu.W tym czasie kroimy pomidora, myjemy rukolę, kroimy ser.Kiedy makaron się ugotuje odcedzamy go i z ciepłym mieszamy dokładnie pesto.Na wierz wykładamy rukolę, pomidora, oraz ser i polewamy łyżeczka oliwy oraz doprawiamy pieprzem.Mówiłam, że będzie prosto, a jak smacznie :) Podajemy od razu :)
wtorek, 19 sierpnia 2014
Kurczak w marynacie z maślanki i musztardy
Witajcie :) Dziś zaproponuję wam kurczaka w marynacie z maślanki pieczonego w piekarniku.Kurczak jest łagodny i soczysty.Proponuję podać go z naturalnym brązowym ryżem oraz u mnie z sałatą masłową i pomidorem z działki od babci :) Propozycja idealna na każdą okazję i bardzo prosta, a zachwyci każdego.Smacznego i zapraszam :)
Składniki:
-2 piersi z kurczaka
-1 szklanka maślanki naturalnej
-1 łyżeczka musztardy (sarepskiej lub francuskiej z gorczycą)
po 1/2 łyżeczki
-sól
-pieprz
-czerwona słodka papryka
-czosnek granulowany
-zioła prowansalskie
-1 łyżka oliwy z oliwek
Kurczaka oczyszczamy i usuwamy błony.Następnie w naczyniu mieszamy wszystkie składniki dokładnie, po czym obtaczamy i mieszamy w marynacie kurczaka.Najlepiej zostawić go pod przykryciem w lodówce na cała noc. Pieczemy albo w funkcji kurczaka (jeśli was piekarnik ma taką opcję) ok.30 min i zostawiamy po wyłączeniu na ok.10 min.Jeśli nie macie takiej funkcji to pieczemy w 180-200* grzanie góra-dół przez ok.30 min i tak samo zostawiamy na 10 min po wyłączeniu piekarnika.
U mnie podane z brązowym naturalnym ryżem, sałatą masłową, pomidorem i pietruszką.
Składniki:
-2 piersi z kurczaka
-1 szklanka maślanki naturalnej
-1 łyżeczka musztardy (sarepskiej lub francuskiej z gorczycą)
po 1/2 łyżeczki
-sól
-pieprz
-czerwona słodka papryka
-czosnek granulowany
-zioła prowansalskie
-1 łyżka oliwy z oliwek
Kurczaka oczyszczamy i usuwamy błony.Następnie w naczyniu mieszamy wszystkie składniki dokładnie, po czym obtaczamy i mieszamy w marynacie kurczaka.Najlepiej zostawić go pod przykryciem w lodówce na cała noc. Pieczemy albo w funkcji kurczaka (jeśli was piekarnik ma taką opcję) ok.30 min i zostawiamy po wyłączeniu na ok.10 min.Jeśli nie macie takiej funkcji to pieczemy w 180-200* grzanie góra-dół przez ok.30 min i tak samo zostawiamy na 10 min po wyłączeniu piekarnika.
U mnie podane z brązowym naturalnym ryżem, sałatą masłową, pomidorem i pietruszką.
poniedziałek, 18 sierpnia 2014
Krem z dyni hokkaido
Hej, witajcie dziś mam dla was krem z dyni hokkaido, z ostrą papryczką.Było to moje pierwsze podejście z dynią i jak najbardziej udane.Już teraz wiem, że możecie się spodziewać więcej potraw z dynią :).
Składniki:
-Dynia hokkaido ( u mnie 1,415 kg)
-1 czerwona cebulka
-2 łyżki oliwy
-2 ząbki czosnku
-2 marchewki
-korzeń pietruszki
-1/2 selera
-ok.3/4 pora
-1/2 papryczki chilli
-1 szkl. mleka ( u mnie 2%)
-ok.1 szkl. wody
po pół łyżeczki :
-sól
-pieprz kolorowy/czarny
-koperek suszony
-pomidory mielone Skworcu
-czosnek granulowany
-ostra papryka
-oregano
dodatkowo: Ziarna słonecznika i pietruszka do podania
Dynie pieczemy w całości w 180* przez ok. 30-40 min. aby zmiękła, lepiej się ją kroi.Warzywa (marchew, seler, por, pietruszka), gotujemy na parze.Kiedy dynia jest miękka, kroimy ja w kostkę (nie za dużą).Do dużego garnka, wlewamy łyżkę oliwy, na nią wrzucamy drobno posiekaną cebulkę i czosnek.Po 5 min. dodajemy dynię i papryczkę chilli.Tak trzymamy przez 10-15 min, mieszając od czasu do czasu.Potem dodajemy nasze warzywa z pary i dolewamy szklankę mleka, oraz pół szklanki wody i wszystkie przyprawy.Dokładnie mieszamy.Garnek przykrywamy i doprowadzamy wszystko do zagotowania.Tak gotujemy do czasu gdy warzywa zaczną się lekko rozpadać, a dynia będzie wystarczająco miękka by ją móc bez problemu zblendować.Zawartość blendujemy i stopniowo dolewamy wody do pożądanej konsystencji (ma być dość gęste, ale tak naprawdę, to zależy od was, jak wy wolicie :)).Podajemy ciepłe z ziarnami słonecznika, pietruszką oraz drobno posiekaną czerwoną cebulką.
Składniki:
-Dynia hokkaido ( u mnie 1,415 kg)
-1 czerwona cebulka
-2 łyżki oliwy
-2 ząbki czosnku
-2 marchewki
-korzeń pietruszki
-1/2 selera
-ok.3/4 pora
-1/2 papryczki chilli
-1 szkl. mleka ( u mnie 2%)
-ok.1 szkl. wody
po pół łyżeczki :
-sól
-pieprz kolorowy/czarny
-koperek suszony
-pomidory mielone Skworcu
-czosnek granulowany
-ostra papryka
-oregano
dodatkowo: Ziarna słonecznika i pietruszka do podania
Dynie pieczemy w całości w 180* przez ok. 30-40 min. aby zmiękła, lepiej się ją kroi.Warzywa (marchew, seler, por, pietruszka), gotujemy na parze.Kiedy dynia jest miękka, kroimy ja w kostkę (nie za dużą).Do dużego garnka, wlewamy łyżkę oliwy, na nią wrzucamy drobno posiekaną cebulkę i czosnek.Po 5 min. dodajemy dynię i papryczkę chilli.Tak trzymamy przez 10-15 min, mieszając od czasu do czasu.Potem dodajemy nasze warzywa z pary i dolewamy szklankę mleka, oraz pół szklanki wody i wszystkie przyprawy.Dokładnie mieszamy.Garnek przykrywamy i doprowadzamy wszystko do zagotowania.Tak gotujemy do czasu gdy warzywa zaczną się lekko rozpadać, a dynia będzie wystarczająco miękka by ją móc bez problemu zblendować.Zawartość blendujemy i stopniowo dolewamy wody do pożądanej konsystencji (ma być dość gęste, ale tak naprawdę, to zależy od was, jak wy wolicie :)).Podajemy ciepłe z ziarnami słonecznika, pietruszką oraz drobno posiekaną czerwoną cebulką.
sobota, 16 sierpnia 2014
Faszerowana papryka i cukinia na ostro
Witajcie :) Dziś mam dla was propozycję obiadową, w sam raz na daną porę, abyśmy mogli wykorzystać w pełni sezonowe warzywa :) Chciałabym wam zaproponować faszerowaną paprykę oraz cukinię na ostro, choć jak wiadomo farsz może być taki jak tylko chcecie, ale dziś pokaże wam mój sposób.Obiad nie jest trudny, ale za to bardzo smaczny i efektywny, a w dodatku pożywny.
Składniki:
-1 papryka
-3 średnie/większe cukinie
-2 woreczki ryżu pełnoziarnistego
-1 czerwona cebulka (większa)
-3 ząbki czosnku
-1/2 papryczki chilli
-2 piersi z kurczaka
-1 puszka kukurydzy
-2 kulki sera mozzarella (lub innego jaki wolicie do zapiekania)
-sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, ostra papryka, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, czosnek granulowany
-1 łyżka i 1 łyżeczka oliwy z oliwek
Kurczaka kroimy w drobną kostkę, lub jeśli macie możliwość to mielimy w maszynce.Następnie do kurczaka dodajemy przyprawy (przyprawę do kurczaka, czosnek granulowany, pieprz, sól, ostrą paprykę) i jedną łyżkę oliwy z oliwek, wszystko razem mieszamy i wstawiamy pod przykryciem do lodówki.W między czasie kroimy drobno cebulkę oraz czosnek.Gotujemy wodę na ryż, a kukurydzę odsączamy z zalewy.Z cukinii wydrążamy środek (nie będzie nam już potrzebny), z papryki odcinamy górę i wycinamy gniazdo nasienne.Warzywa układamy na blachę wyłożonej papierem do pieczenie i przypruszamy solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzewamy łyżeczkę oliwy i przez chwilę smażymy cebulkę (3 min.) następnie dodajemy kurczaka i czosnek.Dodajemy 2 łyżki wody i mieszamy na średnim ogniu.W tym czasie do dużej miski dajemy ryż i kukurydzę oraz czosnek granulowany, suszone zioła, pieprz, sól oraz paprykę ostrą i papryczkę chilli drobno pokrojoną.Kurczaka mieszamy i zmniejszamy ogień.Po 5 min do dużej miski dodajemy kurczaka i cały farsz dokładnie mieszamy.Piekarnik nagrzewamy do 200* grzanie góra-dól.Warzywa faszerujemy.Na końcu układamy plastry sera mozzarelli (U mnie wyszło po 1/2 kulki na porcję).Pieczemy 35-40 min. Na końcu można włączyć termoobieg.Smacznego.
Składniki:
-1 papryka
-3 średnie/większe cukinie
-2 woreczki ryżu pełnoziarnistego
-1 czerwona cebulka (większa)
-3 ząbki czosnku
-1/2 papryczki chilli
-2 piersi z kurczaka
-1 puszka kukurydzy
-2 kulki sera mozzarella (lub innego jaki wolicie do zapiekania)
-sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, ostra papryka, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, czosnek granulowany
-1 łyżka i 1 łyżeczka oliwy z oliwek
Kurczaka kroimy w drobną kostkę, lub jeśli macie możliwość to mielimy w maszynce.Następnie do kurczaka dodajemy przyprawy (przyprawę do kurczaka, czosnek granulowany, pieprz, sól, ostrą paprykę) i jedną łyżkę oliwy z oliwek, wszystko razem mieszamy i wstawiamy pod przykryciem do lodówki.W między czasie kroimy drobno cebulkę oraz czosnek.Gotujemy wodę na ryż, a kukurydzę odsączamy z zalewy.Z cukinii wydrążamy środek (nie będzie nam już potrzebny), z papryki odcinamy górę i wycinamy gniazdo nasienne.Warzywa układamy na blachę wyłożonej papierem do pieczenie i przypruszamy solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzewamy łyżeczkę oliwy i przez chwilę smażymy cebulkę (3 min.) następnie dodajemy kurczaka i czosnek.Dodajemy 2 łyżki wody i mieszamy na średnim ogniu.W tym czasie do dużej miski dajemy ryż i kukurydzę oraz czosnek granulowany, suszone zioła, pieprz, sól oraz paprykę ostrą i papryczkę chilli drobno pokrojoną.Kurczaka mieszamy i zmniejszamy ogień.Po 5 min do dużej miski dodajemy kurczaka i cały farsz dokładnie mieszamy.Piekarnik nagrzewamy do 200* grzanie góra-dól.Warzywa faszerujemy.Na końcu układamy plastry sera mozzarelli (U mnie wyszło po 1/2 kulki na porcję).Pieczemy 35-40 min. Na końcu można włączyć termoobieg.Smacznego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)