poniedziałek, 2 lutego 2015

Naleśniki pełnoziarniste, wegańskie z ziarenkami w środku

Hej hej , dziś mam dla was przepis na naleśniki wegańskie, pełnoziarniste z zmieszanymi w masie płatkami owsianymi i ziarenkami Piekło-Niebo Ziarenkowo.Naleśniki szybko się smażą, są elastyczne i nie ma problemu ze zwijaniem ich wraz z farszem w srodku.Oczywiście z czasem na blogu będą pojawiać się propozycję takich własnie farszy do naleśników.Teraz zapraszam na przepis :)

Składniki (na tyle naleśników co na zdjęciu poniżej)

-5 kopiastych łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej
-3 kopiaste łyżki płatków owsianych pełnoziarnistych
-3 łyżki ziarenek lub jeśli ich nie posiadacie to drobniej posiekane orechy, pestki dyni, słonecznika
-400 ml wody
- sól, pieprz, kurkuma, suszone zioła prowansalskie,
-1 łyżka płynnego oleju kokosoweg

*Wszystkie suche składniki mieszamy dokładnie łyżką w większej misce
*Dodajemy stopniowo wodę wraz z olejem kokosowym i mieszmy dokładnie mikserem na średnich obrotach
*Tak wymieszaną masę blendujemy blenderem ręcznym, aby połączyć na spójną masę ziarenka i płatki owsiane (nie warto pomijać tego kroku)
*Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni z powłoką nieprzywieralną po ok.1.5-2 min z każdej strony.
*Naleśniki odstawiamy na talerz aby wystygły i zrobiły się elastyczne





wtorek, 27 stycznia 2015

Kotleciki warzywne z kaszy jaglanej i ciecierzycy, wegańskie

Hej, dziś mam dla was pomysł na obiad lub nawet przekąskę, bezglutenowy oraz wegański.Sa treściwe, zdrowe, kolorowe nic tylko się zajadać.Zapraszam na przepis.

Składniki:
-3 łyżki suchej kaszy jaglanej
-2 łyżki suchej ciecierzycy
-1/2 czerwonej cebulki
-1/2 białej cebulki
-1/4 czerwonej papryki
-2 małe marchewki lub jedna średnia
-1 ząbek czosnku
-szczypiorek/naćpietruszki/koperek
-Dowlona ilość ziarenka Słoneczne pola Ziarenkowo
-Sól, pieprz, ostra papryka, czosnek granulowany, bazylia suszona, zioła prowansalskie, tymianek suszony (przyprawy dodajemy według swojego gustu)

*Kaszę i ciecierzycę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na chwilę.
*W tym czasie mieloimy w blenderze cebulkę, czosnek, merchewkę na drobniej ( ale nie na papkę)
*kroimy paprykę, zielenine.
*Do blendera dodajemy kaszę i ciecierzycę oraz ok.1/3 szkl. wody ( miksujemy do momentu uzyskania dość gestego ciasta ale jednolitego.Do ciasta dodajemy przyprawy.
*Warzywa mieszamy razem z ciastem, dodajemy ziarenka
*Smażymy na rozgrzanej patelni teflonowej lub tytanowej po ok.3-4 min z każdej strony, nalęzy jednak obserwować





czwartek, 22 stycznia 2015

Zielony ryż awokado z warzywami i cieciorką

Cześć kochani dziś mam dla was przepis na obiad lub kolację.Jest on bezglutenowy oraz wegański, ale mogę śmiało powiedzieć, że przypadnie do gustu każdemu.Zapraszam :)

Składniki  (na 5 porcji) :
- 325 g ryżu ( u nas brązowy i biały)
- 225 g szpinaku świeżego (opakowanie)
-3 ząbki czosnku
-1 duża cebula
-2 łyżki oliwy
-puszka  ciecierzycy
-1 duża marchewka
-1 burak
- 1,5 dużej czerwonej papryki (może być też żółta)
-sól, pieprz, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, cząber, słodka i ostra papryka
-1,5-2 mocno dojrzałe awokado

* ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu
* W blenderze  miksujemy na gładką masę awokado z solą i pieprzem.
*Na patelni rozgrzewamy 2 łyzki oliwy i dodajemy czosnek, cebulkę, warzywa, (bez szpinaku)  dodajemy wszytskie przyprawy i dolewmy 1,5 szklanki wody.Dusimy do momentu aż warzywa zmiękną, a woda odparuje.Po tym czasie dodajemy dokładnie umyty szpinak i mieszamy.
*Ugotowany ryż mieszamy z awokado.
*Podajemy :)







wtorek, 20 stycznia 2015

Wegańska zupa bezglutenowa z ziarenkami

Hej hej. Dzis przychodzę do was z przepisem na gęstą zupe jarzynową z dodatkiem kaszy gryczanej, soczewicy oraz ziarenek. Zupa idelanie pełni funkcję pełnozwartościowego dania jest sycą i zdrowa a w dodatku gluten free, dairy free i wheat free.Czego chcieć więcej :) Zapraszam

Składniki;

-Włoszczyzna (kawałek kapusty włoskiej, 2 marchewki, 1 pietruszką, kawałek selera, por)
-3/4 szklanki suchej soczewicy
-1 kaszy gryczanej suchej
-1/2 brokuła (tylko różyczki)
-1 czerwona cebula
-3 ząbki (większe) czosnku
-1,5 łyżeczki soli różowej
-1 łyżeczka pieprzu
-po 2 łyżeczki : bazylii suszonej, ziół prowansalskich, oregano, majeranku, słodkiej papryki,
-0.5 łyżczki kminku mielonego i kurkumy
-2 łyżki siemienia lnianego
-2 listki laurowe
-5 kulek ziela angielskiego
- dowolona ilość ziarenke Euforia Ziarenkowo ( u mnie sporo :) )

1.Warzywa obieramy i myjemy a następnie dodajemy do garnka i zalewamy wodą (woda ma je całkowicie przykryć).
2.Do garnka dodajemy wszystkiego przyprawy, mieszamy i włączamy średni ogień.Doprowadzamy do zagotowania.
3.Kiedy zawartość garnka będzie wrzała dodajemy kaszę oraz soczewicę.Gotujemy na dużym dość ogniu przez ok. 30 min.Dolewająć od czasu do czasu po 1/2 szklanki wody.
4.Po tym czasie zmiejszamy ognień na najmniejszy i gotujemy tak od czasu do czasu mieszając i uzupełniając wodę przez około. 2 godziny. Zawartosc w garnku ma tak lekko "pyrkać".
5.Na końcu wsypujemy nasze ziarenka
6.Podajemy.



niedziela, 18 stycznia 2015

Wegański, bezglutenowy pasztet bez pieczenia

Od czasu kiedy zrobiłam swój pierwszy pasztet z soczewicy minęło troszkę czasu (klik).Bardzo , ale to bardzo miałam na niego ochotę, wieć skoro tylko czas mi pozwolił postanowiłam go znów przyrządzić lecz teraz nieco inaczej, ale równie smacznie.Zapraszam na przepis :)

Składniki:
-1,5 szklanki brązowe soczewicy
-3 szklanki wody
-2 niewielkie marchwki
-1 niewielka pietruszka
-1 czerwona cebula
-1/2 białej cebuli
-3 ząbki czosnku
-2 łyżki mielonego siemienia lnianego+6 łyżek wody
-1 łyżeczka papryki mielonej
-1,5 łyżeczki ziół prowansalskich
-1 łyżeczka kminku
-1 lisć laurowy
-3 kulki ziela angielskiego
-1 łyżeczka bazyli
-sól
-pieprz
-1 łyżka oliwy
-ziarenka piekło-niebo Ziarenkowo

Soczewicę gotujemy z liściem laurowym, zielem angielskim i kmnikiem w 3 szklankach wody do momentu wchłonięcia całego płynu.W tym czasie na patelni dusimy cebulkę, czosek, marchewkę, pietruszkę (wszytsko drobno pokrojone).Siemię zalewamy wodą w osobnej miseczce.

Z ugotowanej soczewicy wyciągamy liść laurowy i miksujemy blederem na gładko stopniowo dodająć warzywa z patelni.

Do takiej dosc jednolitej i gęstej masy dodajemy siemię, ziarenka,  oraz przyprawy i mieszamy.Wykładamy naszą masę do keksówki wyłożonej dokładnie folią aluminiową i dajemy do lodówki na ok.3-4 godziny aby stężało.Na wierzch również dodałam sporą ilosć ziarenek.


Jak sami widzicię nie jest to trudne, a efekt pyszny. :)




piątek, 26 grudnia 2014

Wilgotne ciasto z bananami, bakaliami na mące żytniej

Hej, hej.Dzis mam dla was propozycje na zdrowe i pyszne ciasto w sam raz do kawy lub na deser czy drugie śniadanie, ciasto choć wychodzi niskie jest bardzo sycące, idealnie słodkie z dodatkiem bakalii. Chyba nie ma co przedłużać tylko zabieramy się za przygotowanie, a tymczasem ja podaję przepis :)

Składniki:

-10 łyżek mąki żytniej typ.2000 lub pszenna-pełnoziarnista
-5 łyżek zarodków otrębow pszennych
-2,5-3 łyżki bardziej czubate mąki tortowej
-1 czubata łyżka stałego oleju kokosowego
-graść dowolnych orzechów lub więcej ( u mnie ziemne i migdały)
-grarść dowolnych suszonych owoców  (u mnie rodzynkami i morele)
-2 duże dojrzałe banany
-2 płaskie łyzki cukru ( ale spokojnie można je pominąć jeśli nie lubicie bardzo slodkich ciast, banany w zupełności dodają odpowiednią słodycz)
-woda do konsystencji
-0.5 łyżeczki proszku do pieczenia
-ziarenka cynamonowy raj Ziarenkowo dowolna ilość

W dużej misce mieszamy mąki, zarodki, cukier, posiekane bakalie, ziarenka i proszek do pieczenia,Następnie dodajemy rozgniecione, a najlpiej zblędowane bananany i rozpuszcznoy olej kokosowy.Mieszamy wszystko.Następnie stopniowo dodajemy wodę by konsystencja byłą gęsta, ale wciąż lekko lejąca.Przelewamy do dowlonej formy u mnie keksów i pieczemy 40 min w funkcji grzanie góra dół 200C.Ciasto studzimi, a gdy wystygnie wyciągamy z formy i się nim zajadamy.



poniedziałek, 22 grudnia 2014

Szybki obiad w woku

Witajcie :) Dziś pokaże wam przepis na szybki obiad, który z łatwościa przygotujecie w woku lkub głębokiej patelni.Bez zbędnego gadania zapraszam.

Skladniki:
-1 duży burak
-2 marchewki
-2 łodygi selera naciowego
-olej kokosowy
-czerwona cebula
-czosnek
-ciecierzycza
-1 pietruszka
-sól, pieprz, kolendra, kurkuma, chilli
-suszone pomidory
-ziarenka euforia Ziarenkowo

Na patelni rozgrzewamy olej.Dodajemy  czosnek oraz cebulkę.Następnie dodajemy pokrojone dowolnie warzywa i dodajemy 1 szkl. wody.Po ok.10 min dodajemy suszone pomidory i doprawiamy.Po kolejnych 15 min dodajemy jeszcze 1/2-3/4 szkl. wody.Wszystko trzyamy na patelni do momentu aż warzywa będą nam odpowiadały nam miękkością.Dodajemy ziarenka, a także cieciorkę i mieszmy.Danie można podawać odrazu w towarzystwie makarony lub ryżu.