sobota, 16 sierpnia 2014

Faszerowana papryka i cukinia na ostro

Witajcie :) Dziś mam dla was propozycję obiadową, w sam raz na daną porę, abyśmy mogli wykorzystać w pełni sezonowe warzywa :) Chciałabym wam zaproponować faszerowaną paprykę oraz cukinię na ostro, choć jak wiadomo farsz może być taki jak tylko chcecie, ale dziś pokaże wam mój sposób.Obiad nie jest trudny, ale za to bardzo smaczny i efektywny, a w dodatku pożywny.

Składniki:
-1 papryka
-3 średnie/większe cukinie
-2 woreczki ryżu pełnoziarnistego
-1 czerwona cebulka (większa)
-3 ząbki czosnku
-1/2 papryczki chilli
-2 piersi z kurczaka
-1 puszka kukurydzy
-2 kulki sera mozzarella (lub innego jaki wolicie do zapiekania)
-sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, ostra papryka, zioła prowansalskie, bazylia, oregano, czosnek granulowany
-1 łyżka i 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Kurczaka kroimy w drobną kostkę, lub jeśli macie możliwość to mielimy w maszynce.Następnie do kurczaka dodajemy przyprawy (przyprawę do kurczaka, czosnek granulowany, pieprz, sól, ostrą paprykę) i jedną łyżkę oliwy z oliwek, wszystko razem mieszamy i wstawiamy pod przykryciem do lodówki.W między czasie kroimy drobno cebulkę oraz czosnek.Gotujemy wodę na ryż, a kukurydzę odsączamy z zalewy.Z cukinii wydrążamy środek (nie będzie nam już potrzebny), z papryki odcinamy górę i wycinamy gniazdo nasienne.Warzywa układamy na blachę wyłożonej papierem do pieczenie i przypruszamy solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzewamy łyżeczkę oliwy i przez chwilę smażymy cebulkę (3 min.) następnie dodajemy kurczaka i czosnek.Dodajemy 2 łyżki wody i mieszamy na średnim ogniu.W tym czasie do dużej miski dajemy ryż i kukurydzę oraz czosnek granulowany, suszone zioła, pieprz, sól oraz paprykę ostrą i papryczkę chilli drobno pokrojoną.Kurczaka mieszamy i zmniejszamy ogień.Po 5 min do dużej miski dodajemy kurczaka i cały farsz dokładnie mieszamy.Piekarnik nagrzewamy do 200* grzanie góra-dól.Warzywa faszerujemy.Na końcu układamy plastry sera mozzarelli (U mnie wyszło po 1/2 kulki na porcję).Pieczemy 35-40 min. Na końcu można włączyć termoobieg.Smacznego.





Faszerujemy 2014!


Warzywa psiankowate 2014

piątek, 15 sierpnia 2014

Pomysł na kanapki kolacyjne

Heej, dziś mam dla was niby prosty, ale bardzo smaczny pomysł na kolację.Bardzo zasmakowała mi ta propozycja i dobrze też się po niej czuję :) Zachęcam do połączenia popularnej włoskiej sałatki z pysznym chlebkiem.Smacznego :)

Składniki:
-2 kromki chleba razowego/wieloziarnistego/pszennego (wasz wybór :))
-1/2 kulki sera mozzarella
-kilka plasterków pomidora ( u mnie malinowy)
-ajwar bądź inny "podkład"
-bazylia świeże listki (ja akurat nie miałam)
-szczypiorek
-pieprz (najlepiej świeżo mielony), bazylia, oregano

Pieczywo smarujemy dowolnym "podkładem".Plasterki pomidora kroimy na pół.Ser mozzarella w plasterki, a następnie jeszcze na pół.Na kanapce układamy na przemian pomidor, mozzarella i jeśli mamy to jeszcze bazylię.Na koniec posypujemy pieprzem, suszonym oregano oraz bazylią i dajemy szczypiorek.Smacznego.





czwartek, 14 sierpnia 2014

Kurczak z ananasem i makaronem ryżowym

Hej :)

Dziś mam dla was pomysł na kurczaka m.in z ananasem podanego z makaronem ryżowym.Dodałam również paprykę, cebulkę oraz aromatyczny czosnek.Kurczak zamarynowany w ostrą przyprawę od firmy Skworcu, dodatkowo wszystkie smaki idelanie polączyły się własnie ze słodkim ananasem i kolorowym pieprzem naprawdę polecam. Smacznego :)

Składniki:
-2 piersi z kurczaka
-1 czerwona papryka
-1 czerwona cebulka
-2 ząbki czosnku
-1 łyzka i 1 łyżeczka oliwy z oliwek
-1/2 ananasa
-1 łyżeczka przyprawy karahi chicken masala Skworcu
-1 łyżeczka ostrej papryki w płatkach Skworcu
-4 łyżki wody
-200 g makarony ryżowego nitki
-szczypta soli i najlepiej świeżo mielony pieprz kolorowy

Piersi z kurczaka kroimy w dowolnej wielkości kostkę, dodajemy przyprawę krahi chicken oraz ostra paprykę, a także 1 łyżkę oliwy i dokładnie mieszamy, po czym wkładamy kurczaka do lodówki.W tym czasie przygotowujemy resztę składników.Paprykę i ananasa kroimy w niewielką kostkę, cebulkę drobno siekamy a czosnek albo drobno siekamy albo przeciskamy przez praskę.Następnie na patelni teflonowej rozgrzewamy jedną łyżeczkę oliwy i szklimy przez 2 min cebulkę.Po tym czasie dodajemy czosnek i zmniejszamy nieco ogień.Po kolejnych 2 min dodajemy paprykę i 4 łyżki wody.Patelnie przykrywamy i zostawiamy na średnim ogniu na ok.4 min.W tym czasie rozgrzewamy drugą patelnie teflonową i smażymy na niej kurczaka, już nie dodajemy tłuszczy gdyż był on w marynacie.Na początku przez pierwsze 5 min kurczaka podsmażamy na większym ogniu.Na drugą patelnie dodajemy ananasa i mieszamy oraz dodajemy pieprz i szczyptę soli oraz jeszcze raz mieszamy i przykrywamy. Zmniejszamy gaz na patelni z kurczakiem.Teraz wszystko się powinno grzać a warzywa z ananasem co jakiś czas mieszamy.Tak zostawiamy wszystko na ok.10-12 min.Po tym czasie przekładamy wszystko na patelnię z kurczakiem i na małym ogniu trzymamy, aż papryka i ananas staną się odpowiednio miękkie.W tym czasie makaron ryżowy zalewamy wrzątkiem.Kiedy juz wszystko będzie gotowe nakładamy na talerz i zajadamy od razu :)




środa, 13 sierpnia 2014

Szaszłyki obiadowe z kurczakiem i warzywami

Witajcie, dziś mam dla was kolejną propozycję obiadową, szaszłyki z kurczakiem i warzywami, moje pieczone w piekarniku na kratce ruszt, ale świetnie także nadadzą się na grilla.Moje podane z ryżem pełnoziarnistym, ajvarem i grillowaną/pieczoną cukinią.Zapraszam i życzę smacznego.

Składniki:
-2 piersi z kurczaka
-1 czerwona papryka
-1 cukinia
-2 czerwone cebulki
-Pół główki czosnku
-250 g pieczarek
-1 łyżka oliwy z oliwek
-pieprz kolorowy, sól, oregano, zioła prowansalskie, ostra papryka

do podania:
-1 woreczek ryżu pełnoziarnistego
-ajvar, ketchup, musztarda

Pierś z kurczaka myjemy i osuszamy, a następnie kroimy w kostkę na jeden kęs, doprawiamy, ododajemy oliwę z oliwek i mieszamy najlepiej rękami.Tak przygotowane kurczaka dajemy do lodówki, na czas krojenia i przygotowywania warzyw.Paprykę kroimy w paski, a następnie mniejsze części, cebulkę w ósemki, a cukinię w pół talarki (posypujemy ją solą i pieprzem, a następnie zostawiamy na chwilę).Czosnek obieramy, a większe ząbki w mniejsze części.Pieczarki dokładnie myjemy.Kiedy już przygotujemy warzywa, wyciągamy kurczaka z lodówki.W między czasie nagrzewamy piekarnik ( u mnie grzanie góra-dół 230-250*C).Składniki nabijamy według dowolnej kolejności na długie wykałaczki i układamy na kratce ruszt.Szaszłyki pieczemy ok.30 min, ale tak naprawdę trzeba obserwować, ważne aby kurczak nie był surowy.Ja podałam dodatkowo brązowy ryz z ajvarem oraz pozostałą cukinię.






Grillowanie 2014



Sztuka mięsa edycja letnia

wtorek, 12 sierpnia 2014

Makaron pełnoziarnisty penne z kremowym sosem awokado i fasolką

Heej :)

Dawno mnie tu nie było, ale jestem i pojawiam się z przepisem na wegański, pyszny i zdrowy obiad :)

Składniki :
-2 garście suchego makaronu pełnoziarnistego penne/świderki/kokardki
-1/2 dojrzałego awokado
-1/2 czerwonej papryki
-1/2 cukinii
-1/2 pomidora malinowego
-1/2 marchewki
-1/2 puszki fasoli białej konserwowej
-pieprz kolorowy (najlepiej świeżo mielony), chilli i pepperoni
-1-2 łyżki soku z cytryny
ew.nasiona słonecznika, pestki dyni lub orzeszki piniowe

Makaron gotujemy al dente.Warzywa kroimy w drobniejsze części według upodobań.Awokado rozgniatamy widelcem, dodajemy przyprawy i sok z cytryny, ząbek czosnku (drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę), a następnie wszytko dokładnie mieszamy.Kiedy makaron się ugotuje przekładamy go na talerz i mieszamy z sosem z awokado, następnie dodajemy fasolę (odsączoną z zalewy i przepłukaną) oraz warzywa.Podajemy od razu.

Jeśli nie macie co zrobić z drugą połową awokado możecie zrobić pastę na kanpki lub guacamole.Może macie ochotę na przepis na guacamole :) ?




sobota, 25 stycznia 2014

Naleśniki z mąki kukurydzianej , sałatka z makrelą wędzoną .

Dziś obiadowo . Naleśniki z mąki kukurydzianej nadziane serem , polędwicą sopocką i musztardą .Do tego sałatka z rukolą , makrelą wędzoną , pomidorem oraz na wierzch tarty ogórek z jogurtem naturalnym oraz przyprawą peperonii.

Co będzie potrzebne :

na naleśniki (mąkę łączymy z jajkiem , dodajemy jogurt oraz wodę , do uzyskania dosyć gęstej konsystencji , następnie smażymy na łyżeczce oliwy z oliwek do momentu pojawienia się pęcherzyków . W ostatnim momencie na patelni układamy na połówce naleśnika ser oraz ulubioną wędlinę i składamy na pół ):

- Mąka kukurydziana
-Jogurt naturalny
-woda gazowana
-jajko
-pieprz

Sos ( ogórka ścieramy na tarce o małych oczkach , odsączamy z nadmiaru wody , a następnie mieszamy z              sosem i przyprawami):
-Ogórek
-Jogurt naturalny
-przyprawy

Sałatka (wszystkie składniki kroimy i łączymy ze sobą ):

-Makrela wędzona
-Rukola
-musztarda
-pomidor
-przyprawy




piątek, 24 stycznia 2014

Chlebek bananowy

Dziś podzielę się z wami przepisem na mój chlebek bananowy , bez masła , cukru mi i moim domowniką bardzo smakował i mam nadzieję , że wam również przypadnie do gustu :) 

Co będzie potrzebne: 
-Keksówka
-Papier do pieczenia
-2 dojrzałe większe banany ( ok.200g)
-Jajko (ok.50g)
-70 g mąki pszennej pełnoziarnistej 
-50 g mąki owsianej ( zmielone płatki owsiane zwykłe) 
-Cynamon 
-0,5 łyżeczki sody oczyszczonej 
-0,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
-3 łyżki wody 

Możecie od razu zacząc nagrzewać piekarnik w moim przypadku było to grzanie góra , dół 200 stopnii.

Co robimy :

Banany rozgniatamy , dodajemy do nich cynamon i mieszami. Płatki owsiane miksujemy na mąke , nastepnie łączymy je z resztą suchych składników.Później dodajemy do nich jajko,banany oraz wodę i mieszamy.Ciasto powinno mieć dosyć gęstą konsystencję ( myśle , że doskonale wiecie o co mi chodzi :) )
Następnie przelewamy gotową masę do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika na 40 min. Tak naprawdę do momentu w którym chlebek ładnie wyrośnie :) Ciasto jest wilgotne w środku i mocno pachnie bananami w dodatku jest bez cukru i masła oraz na zdrowej mące .Zdecydowanie muszę je robić częściej :)