piątek, 29 sierpnia 2014

Pizza pełnoziarnista z dynią, serkiem wiejski i cebulką

Tym razem chcę wam pokazać pomysł na coś w stylu pizzy z sosem dyniowym oraz serkiem wiejski.Był to jak najbardziej udany eksperyment.Polecam i zaprasza.

Składniki: 
-spód od pizzy ten
-4-5 łyżek puree z pieczonej dyni
-1 czerwona cebulka 
-200 g serka wiejskiego
-2 ząbki czosnku 
-kilka plasterków wędliny (dowolna)
-pieprz, sól, zioła prownsalaskie, chilli
-1 łyżka oliwy z oliwek
-kilka sztuk pomidorków koktajlowych 

Rozwałkowane ciasto układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.Boki zawijamy by były grubsze.Na cieście rozsmarowujemy oliwę, następnie dajemy pieczoną dynię na to cienko pokrojony czosnek, cebulkę w plasterkach oraz wędlinę, pomidorki koktajlowe pokrojone w połówki.Wszystko posypujemy pieprzem oraz przyprawami.Na całość nakładamy równą warstwę serka wiejskiego.Wstawiamy do piekarnika na grzanego do 250* u mnie blaszką była na najniższej półce ( grzanie dół i termoobieg).Smacznego:)



Pasta warzywna z ziarnami na chleb

Witajcie :) Dziś mam dla was pastę na kanapki, warzywną myślę, że jest to świetna alternatywa dla wszelkich smarowideł czy pasztetów.Wykonanie jest bardzo proste.Smakuje rewelacyjnie zwłaszcza z dodatkiem nasion u mnie jest to mieszanka z Ziarenkowa.Tak więc zapraszam, u mnie już dziś na kanapkach na domowym chlebku.

Składniki:
-1 nie duży brokuł
-1 marchewka
-ok. 20 cm pora
-3,5 łyżki mieszanki ziaren piekło-niebo Ziarenko
-pieprz

Warzywa gotujemy na parze.Następnie miksujemy na gładką pastę.Dodajemy ziarna oraz przyprawy i dokładnie mieszamy.Przekładamy do słoiczka i trzymamy w lodówce.Smacznego

Zajadamy na chlebie, z warzywami jak marchewka czy papryka albo solo ze słoiczka.Świetny dodatek do np. makaronu czy ryżu.




wtorek, 26 sierpnia 2014

pierogi pszenne i pełnoziarniste ze szpinakiem i białym ser

Hejka :) Mam dla was dziś propozycję, która myślę ze zasmakuje każdemu :) Są to pierogi  dwa rodzaje, ale to od was zależy na które wy się zdecydujecie.Ja mogę powiedzieć jedno obydwie wersje były super smaczne, choć ja bardziej preferuję własnie te pełnoziarniste.Nadzienie to ser biały wraz ze szpinakiem, czosnkiem oraz ziarenkami z ziarenkowa.Nic tylko zapraszam do wykonania.

Składniki na ciasta:
1.Pełnoziarniste ( mój osobisty faworyt, nie jest gorszy od zwykłego z białej mąki, a na pewno zdrowszy)
-250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
-3/4 szkl. gorącej wody
-sól

2.Pszenne
-250 g mąki pszennej
-3/4 szkl. gorącej wody
-sól

W przypadku obydwu ciast postępujemy tak samo.Mąki przesiewamy z solą i tworzymy taki "kopczyk".Następnie stopniowo wlewamy gorącą wodę i mieszamy widelcem.Kiedy ciasto będzie wstępnie wymieszane zagniatamy.Kiedy już będzie to jednolita masa nie przyklejająca się do rąk wałkujemy cienko podsypując mąką.Wkrawamy kółka szklanką.Z resztek bo wykrawaniu znów wałkujmy i wykrawamy kolejne kółka.

farsz:
-250 g sera twarogowego
-450 g mrożonego szpinaku (u mnie rozdrobiony, bo tylko taki znalazłam)
-mieszanki ziaren słoneczne pola, piekło-niebo,
-3 duże ząbki czosnku
-sól, pieprz, czosnek granulowany
-3 łyżki otrąb pszennych

Ser przeciskamy przez praskę do ziemniaków i dodajemy ziarenka.Szpinak rozmrażamy w garnku.Kiedy już będzie rozmrożony, dodajemy czosnek oraz przyprawy i mieszamy.Następnie odciskamy w drobnym sitku z nadmiar wody u dodajemy do sera. Mieszamy i dodajemy otręby.Tak przygotowany farsz nakładamy na ciasto i sklejamy pierogi wilgotnymi palcami.

Gotujemy na osolonym wrzątku, po wypłynięciu 3 min.( w sumie wyszło ok.65 pierogów)

U mnie podane z czerwoną cebulką oraz kefirem.







poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Chleb pszenny pełnoziarnisty

Hej :) Dziś mam dla was przepis na chleb mieszany z mąki pszennej i pszennej pełnoziarnistej.Do ciasta dodałam również mieszanki ziaren z ziarnekowo. Chleb robię nie pierwszy raz, choć trzeba przyznać, że ten to jest jeden z lepszych jaki mi wyszedł.

Składniki ( na dwie standardowe keksówki) :
-670 g mąki pszennej pełnoziarnistej
-270 g mąki pszennej typ 500
-700 ml wody ciepłej
-80 g świeżych drożdży
-mieszanki ziaren u mnie euforia, słoneczne pola
-sól, zioła prowansalskie
-1,5 łyżeczki cukru

dodatkowo:
-mąka pszenna i pszenna pełnoziarnista do podsypywania
-ziarenka do posypania
-białko jaja

Mąki, przyprawy i ziarenka mieszamy w dużej misce.W osobnym naczyniu w ciepłej wodzie mieszamy cukier i drożdże, aż wszystko się połączy.Następnie Wlewamy to do miski i na początku drewnianą łyżką mieszamy do wstępnego połączenia się składników.Po 2 minutach ciasto zagniatamy początkowo w misce a potem na blacie/stolnicy.Podsypujemy mąkami na zmianę.Ciasto powinno być elastyczne i nie przyklejać się do rąk.Po ok.4-5 min wyrabiania dajemy je znów do miski na ok.20 min.Po upływie tego czasu ciasto ponowie zagniatamy przez chwilkę i dzielimy na dwie części.Keksówki wykładamy papierem do pieczenia.Do tak przygotowanych układamy ciasto równo rozprowadzając je w naczyniu.Przykryamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na czas nagrzewania się piekarnika ( 200* grzanie góra-góra).Kiedy piekarnik jest nagrzany chlebki smarujemy białkiem, a następnie posypujemy ziarnami.Pieczemy w 200* 40min.Jemy jak ostygnie. Smacznego :)




piątek, 22 sierpnia 2014

Gulasz z dynią i kaszą gryczaną

Hejka :) Dziś tak jak wam obiecałam, że dyni nie da spokoju, pokażę wam przepis na gulasz z tym warzywem.Jest bardzo pyszny, sycący i idealnie sprawdza się jako pożywny posiłek.Zaproponuję wam go z dodatkiem suszonych pomidorów oraz kurczakiem marynowanym w jogurcie naturalnym oraz sosie sojowym.Dodatkowo świetnie wpisały się tu mieszanki z  ziarenkowoZapraszam i zachęcam do przygotowania :)

Składniki:
-2 niewielkie dynie hokaido ( w sumie ok.1,5 kg)
-1 czerwona cebulka
-1 ząbek czosnku
-4 suszone na słońcu pomidory
-1 łyzka sosu sojowego
-2 i pół łyżki oliwy z oliwek
-1 szkl. wody
-2 piersi z kurczaka
-180g jogurtu naturalnego
-po 2 łyżki mieszanki ziaren z ziarenkowo (euforia, piekło-niebo)
-pietruszka do podania
-2 woreczki kaszy gryczanej
-1 łyżeczka pomidorów mielonych Skworcu
-pieprz kolorowy, oregano, zioła prowansalskie, chilli


  • Kurczaka kroimy w kostkę i dodajemy sos sojowy, jogurt naturalny, łyżkę oliwy, pieprz i dokładnie mieszamy, odstawiamy do lodówki pod przykryciem
  • Dynię kroimy w ćwiartki, wydrążamy miąższ, obieramy ze skórki (polecam zwykłą obieraczką do warzyw), a następnie kroimy w kostkę.
  • Kroimy drobno cebulkę, suszone pomidory, a czosnek przeciskamy przez praskę.
  • W głębokiej patelni rozgrzewamy pół łyżki oliwy i smażymy przez chwilkę cebulkę.
  • W szklance dajemy łyżkę oliwy i ok. 1/3 szklanki wody, dodajemy do tego przyprawy i mieszamy.
  • Na drugiej patelnie smażymy kurczaka przez ok.10-12 min.
  • Do patelni z cebulką dodajemy dynię, czosnek, pomidory oraz mieszankę przyprawami.Dynie dusimy pod przykryciem na średnik ogniu co jakiś czas mieszając i dolewając przegotowaną wodę.
  • Po ok.20 min dodajemy kurczaka wraz z powstałym sosem z jogurtu i sosu sojowego.Tak dusimy do momentu, aż dynia będzie odpowiednio miękka.
  • Na samym końcu dodajemy ziarenka .
  • Podajemy z kasza gryczaną oraz pietruszką i ziarenkami.
  • Zajadamy się :)




czwartek, 21 sierpnia 2014

Włoski makaron z pesto rukolą i mozzarellą

Hej :) Dziś szybki, ale bardzo smaczny obiad.Sprawdzi się idealnie gdy nie macie wiele czasu na gotowanie, a chcecie dobrze i zdrowo zjeść.Nic tylko musicie spróbować :) Smacznego i zapraszam.

Składniki (na jedną porcję):
-porcja makaronu ( u mnie był to makaron z semoliny przywieziony z Włoch, trójkolorowy ze szpinakiem i pepperoni, ale może to być jakikolwiek makaron preferujecie, szczególnie polecam pełnoziarnisty penne, świderki)
-łyżka/łyżeczka pesto (jak najbardziej może być kupne, lub jeśli macie to najlepiej domowe, jeśli kupujecie to szczególnie polecam pesto z Barilli, ja miałam również włoskie)
-1 pomidor ( u mnie malinowy, akurat miałam z działki) lub pomidorki koktajlowe
-garść rukoli/szpinaku baby
-ser mozzarella (według uznania)
-pieprz czarny/kolorowy
-łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju lnianego

Makaron gotujemy według opisu na opakowaniu.W tym czasie kroimy pomidora, myjemy rukolę, kroimy ser.Kiedy makaron się ugotuje odcedzamy go i z ciepłym mieszamy dokładnie pesto.Na wierz wykładamy rukolę, pomidora, oraz ser i polewamy łyżeczka oliwy oraz doprawiamy pieprzem.Mówiłam, że będzie prosto, a jak smacznie :) Podajemy od razu :)







wtorek, 19 sierpnia 2014

Kurczak w marynacie z maślanki i musztardy

Witajcie :) Dziś zaproponuję wam kurczaka w marynacie z maślanki pieczonego w piekarniku.Kurczak jest łagodny i soczysty.Proponuję podać go z naturalnym brązowym ryżem oraz u mnie z sałatą masłową i pomidorem z działki od babci :) Propozycja idealna na każdą okazję i bardzo prosta, a zachwyci każdego.Smacznego i zapraszam :)

Składniki:
-2 piersi z kurczaka
-1 szklanka maślanki naturalnej
-1 łyżeczka musztardy (sarepskiej lub francuskiej z gorczycą)
po 1/2 łyżeczki
-sól
-pieprz
-czerwona słodka papryka
-czosnek granulowany
-zioła prowansalskie
-1 łyżka oliwy z oliwek

Kurczaka oczyszczamy i usuwamy błony.Następnie w naczyniu mieszamy wszystkie składniki dokładnie, po czym obtaczamy i mieszamy w marynacie kurczaka.Najlepiej zostawić go pod przykryciem w lodówce na cała noc. Pieczemy albo w funkcji kurczaka (jeśli was piekarnik ma taką opcję) ok.30 min i zostawiamy po wyłączeniu na ok.10 min.Jeśli nie macie takiej funkcji to pieczemy w 180-200* grzanie góra-dół przez ok.30 min i tak samo zostawiamy na 10 min po wyłączeniu piekarnika.

U mnie podane z brązowym naturalnym ryżem, sałatą masłową, pomidorem i pietruszką.




Sztuka mięsa edycja letnia